Özgüven Gelişimi

Yine  yuvamızda dağıtılan aile etkileşim yazılarından biri..  Hadi okuyalım, öğrenelim…

 

ozguven-eksikligi-ozguven-kazanmak-icin-yapilmasi-gerekenler-400x265

Özgüven gelişimi yaşamımızı etkileyen önemli bir kavramdır. Özgüven gelişimini içimizde oluşan bir enerji kaynağına benzetebiliriz. Bu kaynak doğumla başlar yaşamla devam eder. Çocukken bu güç kaynağının doğru bir şekilde gelişmesi anne-baba-etrafındaki diğer insanlar ve eğitimcilerle sağlanır. Yaşamdan örnekler bizlere okullarda öğrenme güçlüğü çeken çocukları bir çoğunun temel sıkıntısının özgüven eksikliğinden kaynaklandığını göstermektedir. Bu önemli güç kaynağının iç güven ve dış güven olmak üzere iki boyutu vardır.

İç özgüven; bizim kendimizi sevme,tanıma,kendine hedefler koyma olumlu düşünme özelliklerimizi kapsar.

Dış özgüven;  iletişim, kendini ifade etme, kendini ortaya koyabilme, duygularını kontrol edebilme özelliklerini kapsar.

İç ve dış özgüvenin birbirini destekler şekilde geliştiği durumlarda gerçekten özgüvenli kişilikten bahsedebiliriz. Eğer bir çocuk çevresi tarafından sevildiğini biliyor yeni deneyimlere girmekten zevk alıyorsa bu çocukta  özgüvenden söz edebiliriz.

Kendisine güveni zayıf insanlardaki özellikler:

Bağımlılık, kendini beğenmemek, mükemmelliyetçi davranmak, yeni durumlarda tedirginlik, işlerini yarım bırakmak, yakın ilişkiler kuramamak, başkalarından çok talepte bulunma, saldırganlık ve şiddet sergilediği duyguları bastıramadığı  zamanlar yaşamak, eleştiriye karşı aşırı duyarlılık, hemen gözyaşı kullanmak, hayatı hep gerekliliklerle yaşamak, yanlış yapmaktan korkmak, kararsız olmak.

Özgüven Üzerinde  Etkili olan Durumlar

-Anne-babanın kendine güven eksikliği

– Anne-baba tutumları

1) Mükemmelliyetçi anne-babalık: Çocuk ne kadar çırpınırsa çırpınsın anne baba hep mükemmelini ister. Çocukta stres,tedirginlik, hayal kırıklığı görülür.

2) Otorite eleştirel anne-babalar: Her ne şekilde olursa olsun anne babasını memnun edemeyen çocuk bazen içe kapanır, bazen de vurdumduymaz olur.

3) Koruyucu anne-babalar: Çocuklarına yaşam tecrübesi fırsatı vermezler. Onları daima küçük görüp ona her zaman yardımcı olmaya çalışır ve eğer daha büyük çocukları varsa da bu çocuğun ona benzemediğini çok hassas,nazik duygusal olduğunu söyleyerek, çocuğun yaptığı sıradan hareketleri dahi çok abartarak takdir ederler. Çocuk onlar takdir etsin diye bir şeyleri yapması  gerektiğini düşünür,sıkça ona “bebeğim”diye hitap ederler. Bu yetişkinler çocukları ile konuşmalarını da bebeksi yaparlar.

4) Sağlıklı anne-babalar: Çocuklarına küçüklüğünden beri sorumluk verir, yeni deneyimler için cesaretlendirir, çocuklarıyla olmaları gereken düzeyde iletişim kurar.

5) Anne-baba arasındaki ilişkiler: Çocukların kendini ve yaşamını kontrol edebilme becerisi geliştirebilmelerinde en önemli modeller anne-babalarıdır. Çocuk hiçbir zaman ebeveynlerinin paylaştığı olmamalı. Her zaman kız çocuğu ile anne,erkek çocuğu ile baba ilgilenmemeli. Bu durumda çocuk onun her şeyi ile ilgilenen ebeveyne aşırı bağımlılık, onu sürekli özleme, ona bir şey olduğunda  ne yapacağından dolayı kaygı yaşayan olmamalı. Böyle bir çocuk yaptığı resimdeki anneyi “ablanın annesi”olarak tanımlayabiliyor.

Güneş Çocuk Evi ve Kulubü /Psikolog Gülbahar Eralp

 

* Bir sonraki yazı “çocuklarımızın öz güvenini yükseltmek için neler yapmalıyız?” Az sonra:)

 

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s