Çocuklarımızın öz güvenini yükseltmek için neler yapmalıyız?

Bir önceki yazının devamı…

********

özgüven

Çocuğunuza kendisini tanıma fırsatı verin. Ondan olumlu olumsuz  yönlerini söylemesini isteyin.

Olumlu yönlerinin kendisine ve diğer insanlara verdiği faydaları konuşun…

Olumsuz yönlerinin kendisine ve diğer insanlara verdiği olumsuzlukları konuşun.

Çocuk başkalarıyla (kendi kardeşi ve yaşıtlarıyla) mukayese edilmemeli.Kıyaslama yapıldığında, çocuk kendisinin bu haliyle kabul görmediğini, ona filanca kişi gibi olursa anne baba için önemli olacağı mesajı verilmiş olur. Bu tür davranışlar özgüven sıkıntısı yaratır. Çocuk kendisinden uzaklaşarak başkalarını taklide başlar kendi olma  özelliğini geliştiremez, başkalarına bağımlılık geliştirir. Uyku, yorgunluk ve hastalık nedenlerinin dışında çocuğunuzu yolda iken kucakta taşımayın, onunla yolda dostça, arkadaşça sohbet ederek yürüyün (bazen 5-6 yaşındaki çocuk istediği için kucakta taşınıyor)

Onlara sırf bir şeyleri başardıklarında değil onun sizden  sevginizi ifade etmenizi beklemediği anlarda da  sevginizi ifade edin. Tek olduğunu , özel olduğunu söyleyin. Ona karşı sabırlı olun. Onun davranışlarının, duygusallıklarının sizi üzdüğünü söylemeyin bunu  duydukça duygusunun etkisi ile  ağlamayı kullanabilir. Ondan yardım ve öneriler bekleyin. Mümkünse başarısı sonuçların olacağını bile bile uygulayın sonra da onu başka öenrilerde bulunması için destekleyin.

Çocuğunuzla ortak hobiler geliştirin (koleksiyon,seramik çalışmaları vb.)  Çocukların duygularını ifade etmelerine fırsat vermeliyiz ancak duygularının etkisi ile biz kullanmalarına izin vermemeliyiz. (ağlama krizlerini sürdürmek, sizi çok özlediğini söyleyerek aşırı duygusallaşmak)

Çocuklarınızla duygu oyunları oynayın

-K harfi ile başlayan duygularımız hakkında konuşulması (aklıma gelen: kızgınlık, kırgınlık,keyifli olmak… hmm…başka?)

-Çocuklarınızla kendi duygularınız ile ilgili sohbet edin anılarınızı paylaşarak, onun da anılarından size bahsetmesini isteyin.

-Farklı insanların, fimlerindeki ya da yakınlarınızdaki kişilerin duygularıyla ilgili olarak onunla konuşun.,ona bu konuda ne düşündüğünü hangi önerilerde bulunabileceğini sorun. Çocuğunuzu kendisine olumlu sözler söylemesi için teşvik edin. (başarabilirim,yapabilirim,kendime güveniyorum vb.)

-Sabahları çocuğunuzdan ayılırken kız,erkek, anne yada baba fark etmez dudaktan öpüşmeyi. Dudak duygusal bağımlılıkları tetikler, defalarca çocuk sarılıp öpmek istediğinde akşam buluştuğunuzda da birbirinize sarılabileceğinizi hatırlatarak kısa süre vedalaşarak ayrılışı sonlandırın. Ona bugünün en güzel yanını, en çok hoşa giden şeyini akşam onunla paylaşacağınızı hatırlatın. Akşam olunca önce siz anlatın, eğer çocuk akşam size bir şey söylemiyorsa mutlu olmak için büyük bir neden aramamızın  gerekmediğini, sağlıklı olduğumuza, bu günü de yaşayıp tamamladığımıza sevinerek kendimizi mutlu ve güçlü hissetmemiz gerektiğini söyleyin.

Güneş Çocuk Evi ve Kulubü / Psikolog Gülbahar Eralp

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s