Başlayıp bitirme alışkanlığını geliştirme (6 yaş)

Dikkat eksikliği, sabırsızlık,mutsuzluk, değer bilmemek çağımızın en çok bahsedilen davranış bozukluklarındandır. Oysa dikkatini belli bir noktaya toplayabilmek, sabredebilmekte başarının sırrı saklıdır. Bir şeylere başlamak ve başladığı şeyi bitirmek alışkanlığını öğrenebilmek için çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlıkları için çok önemlidir.

Büyükler çocuğun tabağına yiyebileceği miktardan fazlasını koyarak zaten bir cins yiyor onun için fazla koymalıyım düşüncesinin arkasına saklanırlar. Oysa bir yemekten o kadar çok yiyen çocuk doyacağı için ikinci cins yemeği yemek istemeyecektir. Çok konulduğu için tabaktaki yemek bitmeyeceğinden çocuk bir şeyi başlayıp bitirmemeyi  daha ilk yıllardan öğrenir.

Az miktarda  farklı cinste yiyecekler ortadan ikiye kesilmiş  ekmek dilimleri, yemek arasında kullanılan sıvı içeceklerin yarım verilmesi çocuğun dikkat alanını zenginlikler kattığından ne yalvarmalar, ne tehditler, ne rüşvetler, ne de fiziksel şiddetler yaşanmayacaktır.

Çocuk başladığı işi tamamlayabilmek mutluluğunu öğrenebilecek, takdir göreceği için o da takdir etmenin temel alışkanlıklarını geliştirecek.

Görsel etkinliklerde arka arkaya bir sürü film izlemek yerine tek film izleyip konu hakkında yorumları çocukla birlikte yapmak – esim yaparken bir çizikle bıraktığı kağıdı “canı yapmak istemiyor herhalde “diyerek kaldırmak yerine, “bu çizgiyle sen ne anlatmak istemiştin, başka çizgilerle  de kimbilir neler anlatırsın” diyerek teşvik etmek gerekir.

Çocuklarımıza her zaman model olduğumuzu unutmamalı, çocuğumuzdan beklediğimiz şeylerin ne kadarını bizim başardığımıza dikkat etmeliyiz.

Başlayıp Bitirme Alışkanlığını Geliştirici Aktivite: 

En az 2 kişiyle oynanmalı. Gruptaki kişilerin yapmaları gereken eylemeler önceden belirlenir.

Örneğin ; düğmeli giysinin düğmelerinin açılması-düğmelerin kapanması – mandalların ipe dizilmesi-karışık terliklerin çiftlenmesi. Müzik başladığında herkes yapması gereken işi yapar. Müzik bittiğinde başladığı işi kim sonlandırabildiyse ona içinde çeşitli kuruyemiş adları yazılı kağıtlardan çektirilir. Çıkan yiyecek ikram edilir.

Diğer ev etkinliklerine örnekler:

-Çocuğunuza mutfağımızda kullandığımız saplı eşyalara siz örnek verin daha sonra onun da örneklemesine destek olun.

– Çocuğunuza olumlu olumsuz davranışlara birer örnek veriniz. Ondan da size örnekler vermesini isteyiniz,verdiği örnek sayısı kadar onu öpünüz.

-Çocuğunuzun hem yeşili hem kırmızısı meyve ve sebze adlarını bilmesini için ipuçları veriniz. (Elma, erik, domates, biber..vb)

-Çocuğunuza yağmur-şemsiye-bot ,güneş-krem-şapka vb ilintili örnekler verdikten sonra onun da üretmesine destek olunuz.

-Çocuğunuzdan evimizdeki kapalı dolapların isimlerini ve sayılarını söylemesini isteyiniz.

-Büyük boy renkli poşete çocuğunuzun üst giysisini kalıp olarak kullanarak selo bantla tutturunuz kenarlarından beraberce keserek baş kısmını oyduktan sonra evde sulu boya, parmak boyası yaparken kullanabileceği kolsuz bir önlük yapabiliriz.

Psikolog Gülbahar Eralp

Güneş Çocuk Evi ve Kulubü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s