SOMA KATLİAMI

2 gün önce bu ülkede toplu katliam oldu…

Manisa’nın Soma ilçesinde hükümetin  Soma holding adında bir firmaya, zarar ettiği için devrettiği ve Soma holding başkanının gazetelerde çarşaf çarşaf  tonu 130dolar olan kömürü nasıl 28 dolara mal ettiğini anlattığı o kömür ocağında çıkan patlama sonucu, hükümetin  duyulmasın ki rakam artmasın diye açıkladığı ölü sayısı 285(şu an) iken aslında bizim duyduğumuz rakam 500-600lere ulaştı.

İnsanların öldüğü anlaşılmasın diye madenlerden çıkarılırken yüzlerine ucu  hiçbir yere bağlı olmayan oksijen maskeleri taktılar. hastanelerde yer kalmadığı için bölgedeki soğuk hava depolarına koydular cesetlerini.

“bir bakanın oğlunun tutuklanmasın tvden öğrenmesinden daha acı birşey var mı” diyen  bakanın aksine bu insanlar evlatlarını, eşlerini, kocalarını bilgisayar ekranlarına yansıtılan ceset fotoğraflarından teşhis etmek zorunda kaldılar.

Birilerinin 700bin dolarlık hediye saatlerine karşılık bu insanlar aylık maksimum 1300tl maaş aldılar. ve tabi  o 700 bin dolarlık saatin sahibi gitmedi oraya.

gitmesin de zaten…

gidenleri de gördük…

insanlar kömür ocaklarından yaralıları sırtlayıp çıkartırken, bırak insanlığı, refleks olarak bile yardım etmek için  elini uzatacağı yerde çıkartılan yaralılara 1 metre öteden acıyarak baktılar.

ülkenin kutsal adamı(!) ertesi gun somaya gidecek diye insanları çıkarmayı durdurup millet yuhalamasın diye herkesi bulundukları yere sabitleyip her yere polis koruması diktiler.yetmedi. ulu adam geldi, utanmadan arlanmadan başınız sağolsun bile diyemedi kalktı olur böyle şeyler bu mesleğin fıtratında var böyle şeyler dedi. gitti 1800lü yıllarda olan kazaları örnek verdi.
Yetmedi kendisini yuhalayanlara gelin burda yuhalayın dedi, birine parmak salladı, ölen bir madencinin kızına da tokat attığı söyleniyor(hala bu noktaya inanamıyorum, inşallah doğru değildir).  Millet  acısıyla ve aşağılanmanın şiddetiyle saldırınca markete kaçtı. Dışarı çıkıp gidebilmek için korumaları,  sevgili polisleri, ve danışmanları insanları dövmeye, gözaltına almaya,yerlerde tekmeler atmaya başladı da ulu adam  senin benim vergimle bindiği makam aracıyla bölgeden uzaklaştı.

 

Diğer taraftan madenin çökmesine sebep olan, maliyet düşürmesiyle ünlü firmadan zerre kadar ses seda yok! Halk   holdingin binasına zarar vermesin diye çevik kuvvet ve barikatlarla binayı koruyor.

 

Madenden çıkarılan işçilerden ölenlerden avucuna ” hakkını helal et” yazan mı istersin, ” oğluma iyi bakın ”  diyen mi?

Yaralı kurtulup ambulansa bindirilirken “çizmemi çıkarayım mı sedye kirlenmesin” diyen güzel adam,  yine içerden çıkarılmaya çalışırken “beni bırakın arkadaşımı kurtarın karısı hamile” diyen bir başka yürek…

çok şey var, bu yazdığım hiçbir şey aslında…

ama bilin ki bunda 50 sene sonra somada kazı yapıldığında ortaya çıkan mezar, maden ocağı göçüğü değil, devleti yönetenlerin para kazanma hırsı yüzünden her boku özelleştirmesi, özel sektöründe para kazanmak adına taşeron işçi çalıştırdığı sigortasız,iş güvenliği olmayan, 15 yaşındaki çocukların bile aşağıda öldüğü maden ocaklarını güvenli bir şekilde işletmemesindendir.

güya düzenli olarak denetlendiği söylenen maden hakkında bundan hepi topu 25 gun önce mecliste sırf  muhalif partinin verdi diye soru önergesini reddeden hükümet  partisi…

Madende çok sık kazalar olduğu halde hâlâ Soma’daki hastanelerin hiçbirinde yanık ünitesi olmaması…

evlerinde 1 cenazesi olan insanların çok  şanslı olduğu söylentileri…

Acı çok ama çok büyük. Bir sürü  çocuk yetim kaldı, bir sürü kadın eşlerinden,  evlatlarından o madenin kapısında hala bir ümit haber bekliyor. Hoparlörlerden isim listeleri yayınlanıyor.

Çevre illerden kamyon kasalarında  boş tabular taşınıyor. Cenazeler  soğuk hava depolarından çıkartılıp gezici gasilhanelerde yıkanıp kefenlendikten sonra km’lerce kuyrukta bekleyen cenaze arabalarına bindiriliyorlar.

Toplu mezar gibi mezarlık kazmışlar Soma’da… ama sayı belli olmasın diye topluca gömmeyeceklermiş, gerçi gömebilmek için  önce yerin altından çıkarmaları gerekiyor….

Mısırın Rabialarına şırıl şırıl ağlayanlar, söz konusu ekmeğini yedikleri ülkenin insanı olunca dut yemiş bülbüle döndüler.Çıt yok..çıt!  İnsanlıklarını yitirip  bu katliam’ın gezinin yıldönümü dolayısı yaklaştığı için sabotaj olabileceğini söyleyen şuursuzlar bile oldu.(Metro Turizm’in sahibinin incisi)

 

Bundan sonra ne yapılabilir tam olarak ben de bilmiyorum.

Bildiğim kadarıyla gönüllü psikolog ve pedagoglar  Soma’daki psikolojik travmayı atlatabilmeleri için gönüllü olarak birşeyler yapmaya çalışıyor.

Darüşafaka ve Mev gibi okulların Somadaki babasız öğrencileri kabul etmek için düzenleme yapıyorlar.

Türk Eğitim Derneği Somadaki çocuklar için yıllık bağış rakamını açıklamış. (1600TL)

Kıyafet yardımı yapmak isterseniz (sadece evinizde temiz fakat kullanmadığınız  giysilerinizi bile olur) kardeşim giysin  ‘in annesi Çiğdem ihtiyacı olanlara  ulaşmaya çalışıyor.

Çağdaş  hukukçular derneği bu katliamda payı olanlarla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Haa bir de Metin Feyzioğlu‘nun bir isteği var” Bana hakaret edenlerden özel talebim: Zerre kadar cesaretiniz varsa gerçek adınızı ve adresinizi yazın. Türkiye’nin her yerinde arkadaşlarımız size tazminat davası açacaklar. Kazandığımız her tazminatla bir Soma şehidimizin çocuğunu okutacağız. Böylece siz de bir işe yaramış olacaksınız.”

 

Şu an en kısa şekilde aklıma gelenler bunlar…

Devlet nasıl olsa  kolundaki saati çıkarıp yardıma koşmaz , o yüzden sizin de bildiğiniz hepimizin iyi -kötü yapabileceği,destekleyeceği bir şeyler varsa paylaşın lütfen…

 

1

2

3

 

 

4

5

6

 

 

7

 

8

11

 

 

 

 

 

Reklamlar

3 Comments

  1. Çıkartılan yaralılara bir metre öteden “acıyarak” kısmında bir sürç-ü lisan olduğunu düşünüyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s