wordpresste e-mail takipçisini çıkarma

İnsanlar çeşitli sebeplerle blog yazıyor. kimi içini dökmek için kimi de olayı iş boyutuna çevirip para kazanmak için, kimi ilerde anı olsun diye…

Benimki biraz merak, biraz kendi kendine konuşma, biraz oğlana anı defteri, biraz içimi kusma şeklinde bir blog oldu.  Sonuçta kilitli değil, denk gelen okusun kendinden bir şey bulsun yada fikrini söylesin belki bana da farklı bir bakış açısı katsın diye yazıyorum.

Diğer yandan internet dipsiz bir kuyu gibi..sen buraya bir yazı bırakıyorsun ama normal bi insan da okuyor, delisi de okuyor, belki sevdiğin biri, belki de gördüğünde yüzüne bile bakmak istemediğin biri…

Tanımadığın insanların okuyor olması çok da muhim gelmiyor bana, sonuçta tanımadığın biriyle konuşmak suya yazı yazmak  gibi… okunuyor bitiyor…

Yüz yüze baktığın insanların seni okuması,tanımadıklarının okumasından daha zor. Çünkü  yazdığın her şeyi , her duygunu, iç çatışmalarını, konuşmalarını tanıdıklarınla paylaşmıyorsun.

Sadede geleyim wordpresste blogunu  takip eden birisi var ise ve sen her yazı yazdığında o kişiye mail gitmesin istiyorsan kişiyi e_posta listesinden çıkartabiliyorsun.

Şöyle ki: wordpress menusunde sayfanın üstünde çıkan siyah banttaki “my sites” kısmına tıkladığınızda açılan menude aşağılara doğru “people”  seçeneği var. oraya tıkladığınızda sizi e-mail veya blogger vasıtasıyla takip edenlerin listesi çıkıyor. O listeden takip etmesini istemediklerinizi “remove” tuşu ile çıkartabilirsiniz.

Hırsıza kilit dayanmaz misali tabii bu da sizin blogunuzu okuyamaz anlamına gelmiyor, sadece her yazdığınızda o kişiye bilmem kim yeni yazı yayınladı uyarısı gidip eşşeğin aklına karpuz kabuğu sokmuyor oluyorsunuz o kadar.

 

WordPresste kişileri engelleme hakkınız yok sanırım, sadece takipten çıkarabiliyorsunuz.(Blogspotta vardı ne güzel) Ya blogu komple kilitleyip sadece tanıdıklarınızın okumasına izin vereceksiniz, ya da yeni bir blog açıp tüm siteyi oraya taşıyıp ordan devam edeceksiniz;)

20160214_204929

bu bilgi benim işime yaramıştı, belki sizin de ihtiyacınız olur 😉

Sevgiler

 

 

 

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s