Hıdrellez

Bu gece Hıdrellez…

Doğanın uyandığı Hızır ile İlyas Peygamberlerin buluşup insanların dileklerini toplayıp yerine getirdiği söylenir. Kimine göre başka bir deyişle bahar bayramı.

Ben küçükken Hıdrellezde annem bir kağıda istediğimiz şeylerin resmini çizdirir, kırmızı bir kesenin içine çizdiğimiz resimleri, bozuk para, birkaç pirinç tanesi, kesme şeker,biraz da ekmek içi ile birlikte koydururdu. Sonra bunu gece evdeki gül ağacının dibine koyar sabah da gün doğmadan kalkıp almamız gerektiğini söylerdi.Gün doğumuna yetişemediğimden annem toplardı keseleri bizde.

Evde gül yoksa bahçedeki gül ağacının dibine koyardık, gül yoksa herhangi bir çiçeğin dibi veya çamaşır ipine asardık. Kırmızı ya zaten nasıl olsa görülür, hem gelenler evliya olduğuna göre hangi çiçeğin dibinde olduğunu zaten bilirlerdi sanırım.

Ateş yakıp üstünden atlanılan adetler olduğunu ben çok görmedim, benim çevremde yoktu, zaten koca İstanbul’da asfalt sokaklarda ateş  yakıp üstünden atlayacak halimiz de yoktu. İlerleyen zamanlarda televizyonda falan görüyordum öyle şeyleri. Herkesin adeti, töreni, merasimi, duası ayrı işte…

Aşağıdaki yazıyı da geçen sene internette görüp beğenip paylaşmışım. Şimdi yeniden hoşuma gitti. Burada dursun blogda da bulunsun istedim.

 

HIDRELLEZ DUASI…
Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil..Bu duayı okusun. Kendi sesiyle duysun. Duası gerçek olsun…Her kelimesine şükretsin…Tek satırına nazar değmesin..Tüm dilekleriniz gerçek olsun….
Sevdikleriyle birarada olsun.
Nesi varsa, bölüşecek biri olsun; nesi yoksa, bulup getiricek biri olsun. Bu birileri az ama öz olsun. Bazıları dünyada tek olsun. Sevgisinin tamamını harcasın. Harcasın ki, ona büyük bir miras kalsın..
Neşesi bol olsun.
Kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. İçinde birşey durup durup zıplasın. Duydukları, gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın.
Sağlığı iyi olsun.
Kalbi ritmini çalsın. Yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun. Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın. Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın.
Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun. Başarının gerçek adının bu olduğunu unutmasın. İbadet eder gibi, bu keşfini hergün yeniden kutlar gibi, onu yapıp dursun.
Değiştirmek istedikleri değişsin.
İçte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın. Eskilerini atsın, ruhunu havalandırsın. Kapıda hep kamyonu dursun. Dilediği yere taşınsın. Kendinden taşınmak isterse, içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun
Bir şey ona sürpriz olsun. Günlerinden bir günü, bir pakete sarılı olsun. Açılınca, içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın. Bu gün üçyüzaltmışbeş’ten herhangi biri olsun. Öylesine bir pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde, unutulmaz bir salı saklasın. Öyle tahmini mümkün olmayan birşey olsun ki bu, hayatın zekasını anlatsın.
Bir hayali gerçek olsun.
Bir hayale gözünü yumsun. Peşinden koşup, onu sobelesin. Hayalini kendinden saklamasın. Bir çizgi filmde olduğunu, herşeyin mümkün olduğunu unutmasın….

 

yazıyı instagramda @aysoshh adlı bir kullanıcının sayfasında görmüş, paylaşmışım. Yazı kendisine mi ait bilmiyorum ama onunsa da veya kime aitse gönlüne sağlık.

 

Ve amin tabii ki. Allah herkesin hayırlısıyla gönlüne göre versin…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s