BİL’diğini OKU’mak

Az önce Meltem Güner’in İradenin gücü yazısını okuyordum. Seçim yapmanın ötesinde sorumluğu kabul etmenin öneminden bahsediyor. Güzel bir yazı, tavsiye ederim. 

Yazıda bir şey yapmaya karar verirken başkalarının fikrini de aldığımızda karar mekanizmasını karşı tarafa mı bırakıyoruz yoksa ipler bizim elimizde mi onu anlatıyor (yazının sonundaki hizmet ekibi kısmı ayrıca bi buyuleyici zaten ) 

Ben yazıyı okurken a-haaa ben bildiğimi okuyanlardanım  ki… dedim. Bir yandan da hem kendi yaptıklarımı düşünüyorum hem tebessüm ediyorum böyle tatlı bi huşuu içinde falan…  (böyle yazınca pek bi “cool” oldu:) benim oğlan bu ara “cool olma” mevzusuna takıldı da çok eğleniyorum ben bu durumla tabii ) 

Sonra birden o bildiğini okumak kelimesi bir anda yanıp sönmeye başladı ve şu hale geldi…

BİL‘diğini OKU‘mak…

Nasıl yani? Bildiğini okumak…kendi burnunun dikine gitmek, doğru  bildiğinden şaşmamak  ne bileyim bildiği yanlışsa burnunu b*ktan çıkaramamak gibi bir şey değil miydi? 

Bir kaç kere kafamda çıkan ışıklı yazıya baktım.

 Bildiğin bir şey zaten nasıl yanlış olur ki? Sen bildiğin şeyi okuyor olduğunda aslında hatırlamaya başlıyorsun. aaa bu bana tanıdık geliyor , ben bunu bir yerden hatırlıyorum gibi…

Belki de her şeyi zaten biliyor ama hatırlamıyoruz. böyle denk geldikçe de hatırlamaya ve BİL’diğimizi OKU’maya başlıyoruz demek ki…

Bildiğini okuyamadığında farklı anlamlar veya yorumlar çıkarıyoruz demek ki. Belki de o yüzden OKU ya ilk söz…

Bütün muhabbet dönüyor dolaşıyor aynı noktaya bağlanıyor.  İslam…

İslam derken benim kastettiğim şey  illa ki müslümanlık değil ama iyi insan olma kısmı, edep hali…Zaten müslüman demek emin insan demek değil mi? Güvenilen, emanete hıyanet etmeyen falan değil mi?

 

Google’ladım (çünkü  ısrarla bu kısımları bilmeyi reddediyorum sanırım) cevap TDK’dan şu çıktı: 

Müslüman 
özel, isim, din b. (***) Arapça muslim + Farsça -ān
1. özel, isim, din b. (***) İslam dininden olan kimse, Muhammedî, Müslim, Müselman, mümin
2. özel İslam dininin kurallarını yerine getiren kimse
3. özel Doğru, haktan ayrılmaz kimse

 

Hz. Muhammed’in izinden giden diyor gibi ilk açıklamada.. ben 3. cevaptan yola çıkmayı tercih ederek ( ve çarpılmamayı umarak:) varış noktası aynı ise öz’ünden saflığında ayrılmadan o noktaya varabildiğin her yer her yol kabul olmalı bence. Yani illa ki birinin izinden gitmek… birini örnek almak tamam bak o güzel…”örnek almak” ama sormadan sorgulamadan körü körüne tabii olmak?  benim burada sıkıntım var bence.. 

Hz. Muhammed’e sormuşlar din nedir diye –  Güzel ahlak demiş. Bir daha sormuşlar bir daha aynı cevabı vermiş 3 kere sormuşlar üçünde de aynı şeyi söylemiş.  Ben bunu çok sevdiğim  birinin sohbetinde dinlemiştim O zaman kalbim ısınmıştı. 

Dememiş  ki benim izimden gelmezseniz asılırsınız kesilirsiniz yanarsınız … tamam buralarda abartmış olabilirim. her neyse zaten konu üzerinde bi doktoram falan da yok. uzmanı da değilim.

 Yol bu… kalbini , ahlakını temiz tut, elinden gelen gayreti göster, umuda tutun, iyi – kötü arasında olabildiğince iyiyi seç ama kimseye (kendin dahil) zarar verme…vb yol tabelalarını işaret etmiş. 

 Bu açıdan baktığından zaten günümüzde bir çok şey bu öğretileri anlatmıyor mu? O zaman ben niye sadece dünyanın bir başka tarafında aynı öğretiyi farklı bir adla öğrenen birinden daha üstün olayım ki? Bence aynıyız. Sadece sıralamada  en son gelen kitap Kuran olduğu için bu böyle…  (Bu konularda hiç okumuyorum bir ara Yaşar Nuri’nin kitaplarına bakmalı aslında… Çok güzel sorgulayıp çok da güzel açıklayan biriydi bence. (Nur içinde yatsın))

Cevap arıyorsan cevap bir sürü yerden geliyor aslında…

Farketmeyi öğrendiğinde… BİL’diğini OKU’maya başladığında… Kendini hatırlamaya başladığında….

 

3 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.